۱۳۹۴ آبان ۶, چهارشنبه

Türkmen Şygyr, Goşgy, Abdyrahman DÜÝEJI

Dr. Abdyrahman Düýeji-niň Türkmençe şygyrlary, Türkmensahra- Iran

                                                                     PDF

مجموعه اشعار ترکمنی دکتر عبدالرحمن دیه جیدوستان علاقمند از همین جا می توانند اشعار را مطالعه و یا دانلود کنند. 

(قدرلی دوستلار، تورکمن قوشغی لار کیتابئمی شو یردن آلئپ بیلرسینگیز)

۱۳۹۴ آبان ۴, دوشنبه

در باره نمایشنامه تاج محمد و دیو سیاه و سفید


 سال 1375 نمایشنامه ای با عنوان تاج محمد و دیو سیاه و سفید را از طریق انتشارات پیدایش چاپ کرده بودم.
پس از آن  طی سالهای گذشته در فضای اینترنت با چند نفر مواجه شدم که بدون اجازه بنده روی آن نمایشنامه کار کرده بودند.
اخیرا هم در اینترنت مشاهده کردم که این اثر  توسط خانم سپیده اقدامی روی صحنه رفته است.   در حالی که  اینجانب نه به خانم سپیده اقدامی و  نه به سایرین اجازه کار روی نمایشنامه خود را ندادم. هیچ یک از آنها با من تماس نگرفتند و بدون توجه به حقوق مادی نویسنده از اثر بنده استفاده کردند.  البته بنده جند سالی است که در ترکیه بسر می برم اما آن که جوینده است از طریق اینترنت و جستجوی گوگل و  وبلاگم به راحتی پیدایم می کند. 
لذا از هنرمندان عزیزی که قصد کار روی نمایشنامه تاج محمد و دیو سیاه و سفید را دارند تقاضا دارم که حتما از طریق امیل زیر با بنده هماهنگی نمایند. 
rahmandieji@yahoo.com   با تشکر:  دکتر عبدالرحمن دیه جی

انتشار چهار کتاب از عبدالرحمن دیه جی در ترکیه


انتشار جهار کتاب از عبدالرحمن دیه جی در ترکیه


اسماعیل بوزکورت رمان نویس ترک: داستان « آی...گل جمال» برای قرار گرفتن در ردیف داستانهای بسیار زیبای عاشقانه دنیا چون «جمیله» از چنگیز آیتماتف، می تواند نامزد شناخته شود.

در ماههای اخیر سه کتاب از دکتر عبدالرحمن دیه جی در ترکیه به چاپ رسیده است؛ یک رمان یک مجموعه داستان و به اضافه مجموعه اشعار دیه جی که در طی سالیان گذشته سروده و در نشریات مختلف به چاپ رسانده بود.
رمان سگ هار که کتاب ادبی برگزیده دوازدهمین جشنواره روستا در ایران بود،  پیش از این توسط «جنت قیوموا» در ترکمنستان با عنوان « قودوزلان ایت» به ترکمنی ترجمه و چاپ شده بود. این بار نیز در ترکیه توسط « سر پیل قوچ کونوک سوه ر» با عنوان « کودوز کؤپک» به ترکی استانبولی ترجمه و چاپ شده است. کتاب فوق که برای سنین نوجوانان نوشته شده توزیع گسترده ای در ترکیه داشته است.

ادامه ۱۳۹۴ آبان ۲, شنبه

داستانهای تاثر انگیز ترکمن صحرا در ترکیه

داستانهای تاثر انگیز ترکمن صحرا در ترکیه


بررسی و تحلیها روی کتاب جدید دکتر عبدالرحمن دیه جی  با عنوان « آی ... گل جمال» ادامه دارد. پس از مقاله ای که در سایت اینترنتی « دونیا بیزیم» منتشر شد، تحلیل دیگری نیز در روزنامه پر تیراژ ترکیه با نام « استار» به قلم  « گولدن قلیچ» در تاریخ 2015- 06- 19 به چاپ رسید که حائز نکات پر اهمیتی بود. بعد از آن نیز همین تحلیل ادبی در سایت اینترنتی« شورای نویسندگان ترکیه» منتشر شد. نویسنده مقاله،  کتاب فوق را جزو آثار ماندگار ادبیات ترکیه قلمداد کرده است و معتقد است که با این اثر حیات ترکمن صحرا در ادبیات ترکیه جاودانه شده است. تحلیل موجز اما پر محتوی فوق را برای خوانندگانمان ترجمه کرده ایم که ذیلا می آید:

ح. کمی  


ادامه